Poslední 2 víkendy se ve Švédsku konala většina zdejších mistrovských závodů – klasika, krátká a štafety. Nezbylo tedy než zkusit poměřit síly se zdejšími chasníky.
Klasika se běžela severně od Karlstadu. V lese klasická těžká švédská podložka, kdy člověk svou počáteční radost z toho, že konečně vylezl z kamených srázů a může běžet, ihned ztratí ve vysokém borůvčí a vřesu nebo hlubokých bažinách. Prostor byl zároveň dost zelený a prořezávky, kdy stromky zůstanou na zemi, taky moc nepotěší. Prostě švédský standard.
Vzhledem k parametrům finále (16.6km = 108 minut pozdějšího vítěze) se ani na kvalifikaci moc slabších běžců nepřihlásilo, takže jsem zapadnul spíše na chvost výsledkové listiny kvalifikace a poroučel se domů. Finále B,C apod. se totiž ve Švédsku až na výjimky neběhají. Kdo nepostoupí, ten se stává divákem, nebo frčí domů.
Další víkend se běžela krátká trať a štafety, tentokrát na dalekém severu v Umeå. Když si vezmu vzdálenost od oddílové klubovny, tak SM bylo cca 1150km a české štafety 950km… Takže pojem „jet daleko na závody“ může být občas relativní. Samozřejme jediný způsob jak se dostat tak daleko je letadlo. Tipl bych si, že letadla ve středu a čtvrtek směr Umeå a v neděli zpět orienťáci vykoupili téměř jen pro sebe. Jakým způsobem oddíly zajišťují své rozpočty na podobně nákladné akce fakt nevím.
Každopádně samotné závody byly fantastické. Terén mnohonásobně předčil má očekávání a pro middle bych asi lepší nenašel. Opticky možná mapa působí relativně jednoduše, ale pokud člověk vezme v úvahu, že v mapě je pouze zlomek skutečnosti (pro Čecha zvyklého mít v mapě každý krtinec, patník, mikrosvětlinku či pidihustník) a bílý les je kombinace drobných kamenů, děr mezi nimi, kupek a srázů, pak je vůbec zázrak, že se tam dá běžet (v praxi spíše poskakovat nebo rovnou jít).
Tím, že se v neděli běžely i štafety, pořadatelé poprvé v historii připravili na sobotu (kvalifikace se běžela v pátek) i finále B,C,… Vzhledem k tomu, že se do H21 přihlásilo 240 startujících, tak ze 6 roběhů (7 do finále A v každém) se dalo postoupit i do finále F. To se mi naštěstí vyhlo a po slušném výkonu v kvalifikaci jsem se podíval do C. Ostatně o konkurenci svědčí i to, že se letošní mistr světa ve sprintu Matthias Muller (SUI) dostal jen do B…
V neděli se běžely ve stejném terénu štafety a nutno podotknout, že téměř 11km v kopcovatém a fyzicky náročném terénu bylo hodně těžkých. A protože se bojuje o každou pozici, tak jsem byl donucen sprintovat o 56. místo. Úspěšně, ale v Česku by si asi kdekdo poklepal na čelo. 🙂
Mapy: kvalifikace, finále C, štafety
Na závěr pár perliček:
- startovné na klasice bylo 420 SEK – kdo nepostoupil (většina), ten to měl jen za jeden závod
- startovné middle 500 SEK (všichni běželi finále A-…), štafeta 1200 SEK – (tzn. na startovném za víkend cca 700 tis. SEK)
- SM se běhá v kategoriích DH18,20,21, štafety DH20 (tzn. de facto 17-20), DH21
- mladší (do DH16) a starší (veteráni) mají svá vlastní samostatná mistrovství (Ungdoms SM, Veteran SM)
- karanténa se řeší tak, že závodníci mají shromaždiště mimo cílovou arénu, tzn. buď jiné parkoviště nebo rovnou po příjezdu jdou jinam a věci jim pak pořadatelé vozí do cíle
- standardem je předstart – cca 7-10 minut před startem se vleze do prvního koridoru a ten je pak 400-600 m ke klasickým 3 startovním koridorům
- finále A se běhá ve Švédsku od letoška s online GPS přenosem, většinou pro posledních 20 startujících (klasika, middle, štafety) – to je pro přímého účastníka v praxi ovšem téměř bezcenné, protože TV obrazovky v aréně jsou nad možnosti OB pořadatelů – někteří to řeší notebooky s 3G připojením, které má ve Švédsku slušné pokrytí
Pár fotek:
Borec za tebou při finiši vypadal celkem nažhaveně 😀 Jinak – Bra jobbat! 😉
Bestíku, díky za hezké zprostředkování sportovního prostředí SEVERU. Souhlasím s Perym, det war bra (jobbat asi taky). Ještě v souvislosti s naší návštěvou v Borlänge – jak to, že holky STORA TUNA porazily městské rivalky DOMNARVETS?
Já bych řekl, že především kvůli vynikajícímu 1., ale hlavně 2. úseku, kde 18 letá Tove Alexandersson (juniorská mistryně světa z middlu z roku 2009,2010, mimo jiné byla v tomto týdnu nominována do dospělé švédské reprezentace na podzimní sérii SP ve FRA a SUI) poodskočila na rozdíl 2 minut od dalších soupeřek. To už pak stačilo k tomu, aby si Emma Claesson (letos 3. na MS na klasice) s přehledem doběhla pro titul. Pro 3. místo spurtovala úspěšně Eva J. za Domnarvets. Viz. D21 GPS tracking