Klasika v Bečově nad Teplou, 2011

23.09.2011, Michal Besta

Jako již každým rokem se na podzim konalo mistrovství České republiky na klasické trati, které nás zavedlo do tentokrát značně odlehlých luhů a hájů, jeli jsme totiž již v pátek a téměř až na samotný západ Čech do Horního Slavkova, kde nás čekalo příjemné

ubytování v “pěkném“ penzionu „U Karkulky“, kde bylo docela pošmourno až černo. I možná proto nebyla startovka našeho oddílu nabitá jako v minulých letech (nezvykle pouze 13 startujících, z přihlášených chyběla Martina, které ve startu zabránila nemoc).

V sobotu nás čekala první dávka místního lesa Slavkovského, vzdáleného asi 10 minut jízdy. Shromaždiště semifinále bylo v obci Bečov nad Teplou, kde nás přivítalo pěkné počasí a příjemné zázemí místního fotbalového hřiště. Start začal ve 12:00 SEČ a tím také začal boj o postupy do nedělního finále. Les byl velmi pěkný a dobře průběžný, rychlý s kameny, s dosti cestama a hustíkama, a v závěru tratě svah do údolí s plno srázky a kamennými detaily, vyskytovaly se i klacky pod nohama, ale všichni se shodli, že se jim les líbil.

Do finále A postoupili bez problému vítězové svých rozběhů v kategorii H18 Marek (rozběh A) a Filip (rozběh C), v H20 vyhrál svůj rozběh i Boris (rozběh B). V H45 do finále A postoupil jak Martin Schuster z 2., tak i Mirek z 3. místa. Dalším postupujícím byla Šárka Kašparová (8. místo v rozběhu). Před branami zůstal těsně Honza Peřinka ml., který už asi potřetí za sebou obsadil na mistrovství republiky první nepostupující místo (tentokrát 10. místo), takže na něj zbylo “pouze“ finále B. Pavel Košík Košárek bohužel také nepostoupil do vytouženého finále A, obsadil 10. místo v rozběhu (druhý nepostupující). Tomek Holas 29. místo a to mu stačilo na finále D v H21. Hanys Peřinka st. v H45 zaběhl čas, který mu stačil na 34. příčku (finále B). Vojta obsadil 16. místo v rozběhu H18A a to mu zaručilo postup do finále C. Evžen v H50 skončil na 35. místě, které jej zařadilo do finále B. V D18 závodila ještě Radka Svobodová, které závod nevyšel podle představ a v rozběhu C obsadila 12. příčku, což znamenalo finále B.

V neděli nás potom čekal finálový závod. Shromaždiště bylo na stejném místě jako v sobotu, akorát na start se šlo téměř 3km opačným směrem než v sobotu, a mapa byla rozšířená o kus lesa, který byl ale téměř stejný jako sobotní terén. Start byl v  9:30 pro finále B a C, popřípadě D a v 11:30 se rozjel boj o mistrovské medaile. V H18C Vojta skončil 9., v D18B Radka zaběhla na 14. místo. V kategorii H20B Hanys obsadil konečnou 8. příčku. 11. místo v H21B patřilo Košíkovi. Tomek Holas ukočíroval finále v H21D na 6. místě. V kategorii H45B Hanys st. skončil na 16. místě a v H50B Evžen 12.

Nyní již k tomu, na co jsme se upínali celý víkend, tedy k boji o medaile. V H18 se oba naši závodníci, Marek a Filip, drželi na předních příčkách, až ke konci 10km závodu rozhodl Filip o tom, že bude novým mistrem ČR, protože soupeř udělal ke konci drobnou chybu. Filip vyhrál v těsném závodě s náskokem 14 vteřin. Marek běžel taky dobře, ale bohužel jeho výkon stačil “pouze“ na 4. místo, 2 minuty za Filipem. V H45 si naši veteráni dělali zálusk na ty nejvyšší umístění. Jak Martin, tak Mirek vstupovali do závodu s tím, že chtějí urvat medaili. Na konci závodu byl šťastnější Martin, který skončil 2. a Mirek se musel spokojit se 3. místem. Další závodník POBO, který vstupoval do závodu s vidinou medaile, byl Boris, kterého také komentátor Béďa považoval, a zcela správně, za jednoho z favoritů. Jenže Borisovi závod nevyšel jak by si přál a na konci závodu na něho zbylo neoblíbené 4. místo o pouhých několik vteřin. Ve finále A se ještě ukázala Šárka v D35, která skončila na moc pěkném 8. místě.

Toto mistrovství bylo úspěšné pro barvy POBO, když jsme urvali 3 medaile. Závody byly pěkné a po organizační stránce vše klapalo, jak mělo, a terény byly hodny MČR. Jenom snad, co zkazilo dojem, bylo nedělní chladné a deštivé počasí a téměř dvouhodinové čekání na Borise, než se pro antidopingové komisaře vyčůrá do lahvičky. JJ, moc pěkné závody!